Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31
Nové Město na Moravě
Kraj Vysočina
Přihláška kompletní
Charakteristika
Pan Bukáček (neoficiálně, mezi studenty spíš známý pod přezdívkou Buky) na naší škole vyučuje informatiku, matematiku, ale především zeměpis. Ten je jeho celoživotní vášní, a to obzvláště počasí ? má velký sen mít svoji vlastní meteorologickou stanici. (A kdo ví, jestli první slova jeho malých synů nebyla místo ?máma? nebo ?táta? právě spíš ?litosféra? nebo ?tsunami?.)
Teď ale to, co na něm obdivujeme především: jeho přístup k práci ? k výuce. Například protože na českém trhu není žádná vhodná učebnice o GIS (geografické informační systémy), napsal svou vlastní, kterou navíc rok od roku doplňuje a vylepšuje. To stejné platí i o jeho výkladu v hodinách: zařazuje aktuální informace, hledá nové zdroje. Ne jako jiní učitelé, co již dvacet let učí ty stejné fráze a požadují jejich doslovné naučení. On ne, on raději chce pochopení, zdůvodnění, vysvětlení. Jak říká: ?Chci vás naučit myslet!?
A nesnaží se jenom o vzdělávání nás, ale i jiných. Například na svých přednáškách na vysokých školách či na konferenci Počítač ve škole. Tu bude letos pořádat již desátým rokem. Každoročně se jí účastní stovky učitelů z celé republiky, aby získaly inspiraci, jak využít nové technologie ve výuce.
Tohle je jen krátký popis našeho nejoblíbenějšího učitele. Shrnout se dá naší oblíbenou větou: ?Buky je boží!? A jsme rádi, že zrovna my můžeme sedět v jeho hodinách.
Příhoda
Nezapomenutelný zážitek máme rozhodně z naší geografické terénní exkurze. Tam se nám totiž zjevil ?pravý Buky?. Úplně jiný než v hodinách.
V těch je kantorem. Má profesionální přístup, postupuje učivem a občas látku proloží nějakým vtípkem (jako například: ?Čtyři pětiny lidí žijí na severní polokouli. Ještěže nejsou tak těžcí, aby se převážila.?). Rozhodně by si ale nikdo nepředstavil, jaký živel se v něm rozpoutá, když se dostane do přírody.
Byli jsme totiž v Moravském krasu. A zde, mezi těmi všemi vyvěračkami, ponory, závrty, krápníky a propastmi byl jako v sedmém nebi. Svým nadšením strhl i nás. Neváhali jsme proto prodloužit si cestu o pár kilometrů a nasbírat několik škrábanců navíc, když jsme s GPS běhali po lese, prodírali se hustníky, brodili se potoky a bahnem a snažili se najít ?kešky? (poklady ve hře geocaching).
Pak následovala cesta k další geomorfologické zajímavosti. A při ní se rozvykládal: o svém životě, o vojně, o rodině. Dokonce i o své spisovatelské kariéře ? v našem věku sepsal plný šuplík básní a povídek.
Na tuhle exkurzi odjížděli mnozí trochu otráveně. Nazpátek se ale vracel autobus plný geonadšenců.