Harmonogram 30. ročníku
(školní rok 2022-2023)

Setkání Zlatých Ámosů: 2.9. 2022
Příjem přihlášek: 5.10. - 31.12. 2022
Regionální kola: leden, únor 2023
Semifinále: 9. března 2023
Finále: 24. března 2023
Kantorský bál: 25. března 2023


 Sledujte nás na You Tube

Zahájení 30. ročníku ankety

Studio Zlatý Ámos
Aktuální informace+ soutěž

Jděte do toho ...
rady Zlatých Ámosů

Jak to vidí Ámos
Vzpomínka na zážitek a doporučení

Minutový učitel
Finalisté vás za minutu něco naučí

 


 

Semifinále začíná za

Účast kandidátů v jednotlivých regionech

<strong>Hlavní město Praha</strong></br />
Arner Milan <br />Botlík Nuc Tomáš <br />Černá Jindřiška <br />Golmanová Eliška <br />Jorda David <br />Král´ Ivan <br />Kubrová Kateřina <br />Lempochnerová Magdalena <br />Novotná Blanka <br />Šíp Pavel <br />Vavroňová Marina <br /> <strong>Středočeský kraj</strong></br />
Grüńerová Eva <br />Lochová Alexandra <br />Moravcová Monika <br />Smetanová Margita <br /> <strong>Karlovarský kraj</strong></br />
Hurtová Zdenka <br /> <strong>Ústecký kraj</strong></br />
Dušková Lenka <br />Jedličková Gabriela <br />Vacíková Alena <br />Vávra Jiří <br /> <strong>Liberecký kraj</strong></br />
Havlová Radka <br />Patková Jana <br />Patočka Libor <br /> <strong>Královéhradecký kraj</strong></br />
Krátká Daniela <br />Trčka Jan <br /> <strong>Pardubický kraj</strong></br />
Grosskopf Tomáš <br />Koblížek Kamil <br />Křivková Jarmila <br /> <strong>Olomoucký kraj</strong></br />
Kotrašová Radka <br />Kratochvílová Martina <br />Lariš Branislav <br />Minář Martin <br />Urbášková Petra <br /> <strong>Moravskoslezský kraj</strong></br />
Bajnarová Karla <br />Dvořáčková Monika <br />Goj Jan <br />Hrabica Jan <br />Stojovićová Radana <br />Tomáš Dalibor <br />Vlk Robert <br /> <strong>Zlínský kraj</strong></br />
Dorňák David <br />Zapletalová Lenka <br />Závišková Iva <br /> <strong>Jihomoravský kraj</strong></br />
Dobešová Klára <br />Gergelová Stanislava <br />Gottwaldová Denisa <br />Jelínek Martin <br />Ježík Kamil <br />Julíčková Alexandra <br />Kalla Erik <br />Wencel Resslerová Simona <br /> <strong>Kraj Vysočina</strong></br />
Výborná Dana <br /> <strong>Jihočeský kraj</strong></br />
Duspiva Jan <br /> <strong>Plzeňský kraj</strong></br />
Morgensternová Romana <br />Veleta Michal <br />

Upozornění na novinky e-mailem

Julíčková Alexandra

Dne 9. ledna 2023 jsme z nominovaných vyřadili nekompletní přihlášky. Všichni zde uvedení postupují do regionálních kol.

Julíčková Alexandra
Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací
Kristenova 58/27
624 00
Brno
Jihomoravský kraj
Přihláška kompletní

Charakteristika

Paní profesorka Julíčková učí český jazyk a literaturu a také tvůrčí psaní. Je velmi sympatická, vstřícná a často se usmívá. Na její hodiny se vždy těšíme, protože jsou milé a pohodové. Dokonce jedny z nejklidnějších vůbec, čemuž jistě napomáhá vzájemný respekt i poutavost hodin. Tento respekt, který mezi sebou máme, vznikl díky tomu, že se o nás nezajímá pouze jako o studenty, ale i jako osoby s vlastními zájmy a potřebami. Ptá se nás, jak se nám daří, jestli zvládáme, co potřebujeme, a zároveň se nám snaží poradit a vyjít vstříc.
Co se týče poutavosti, paní profesorka rozhodně dokáže zaujmout. Vypráví tak, že se to příjemně poslouchá. Nejde ale pouze o to, kdy se autor narodil a zemřel a která díla napsal. Spojujeme věci do souvislostí v rámci skupinových prací i debat, porovnáváme nové poznatky s dosavadními znalostmi, diskutujeme nad tím, co je obsahem, příčinou a účelem autorova sdělení s ohledem i na jeho osobní život. Také nám paní profesorka zmíní různé odkazy v jiných dílech nebo podoby původního díla, jako je například zhudebnění či zfilmování, z kterého si často pustíme ukázku, abychom měli i názornou ukázku. Díky tomu si z informací skládáme pomyslnou mozaiku a s každou novou znalostí tvoří ucelenější a smysluplnější obraz. Tím máme nejen větší motivaci do hodin, ale i si toho více odneseme.
K motivaci přispívá i fakt, že se bavíme o tom, k čemu nám to všechno vlastně bude. Že část využijeme tak, jak se přímo učíme, něco třeba nevyužijeme vůbec, ale zase nám to pomůže v pochopení něčeho dalšího. Nejdůležitější však je, že vše přispívá k tomu, jakým způsobem přemýšlíme.
Moc si jí vážíme a i nominací jí chceme poděkovat za to, co pro nás dělá.
Jsme moc rádi, že Vás máme, paní profesorko!

Příhoda

U paní profesorky Julíčkové asi nejde popsat pouze jednu výraznou příhodu. Jde o každou společnou hodinu, kterých je díky tomu, že učí český jazyk a tvůrčí psaní, které má část třídy jako předmět v rámci umělecké profilace, čtyři až pět týdně.
Tedy dostatečně mnoho na to, abychom v našich společných hodinách vytvořili bezpečný prostor a fungující průběh hodin.
Minulý rok jsme měli český jazyk a literaturu v jeden den až ve 14:25 a tak když jsme zrovna měli náročný den a bylo to na nás vidět, paní profesorka se nás zeptala, co nás trápí a společně jsme si povídali a probírali různá, pro nás aktuální, témata.
V hodinách gramatiky s námi vždy efektivním způsobem probírala pravopis - většinou společnou prací na různých cvičeních z učebnice spolu s jejím výkladem.
Vždy nás v hodinách gramatiky učila, že pravopis je funkce, nikoliv pouze formalita.
V hodinách slohu v nás podporuje kreativitu. Také chápe když to prostě nejde - většinou je proto třeba na výběr z různých témat, často u většiny větších zadání společně pracujeme na myšlenkové mapě přes celou tabuli.
Nejvíce si tedy vážím její podpory, pochopení a hlavně skvělé zpětné vazby - odhadne také v každém jedinci jeho schopnosti a dle nich poskytuje individuální zpětnou vazbu. Nevytýká chyby, pouze nám je ukazuje a poradí, jak se jim příště vyhnout. Posouvá nás v tom, co se nám povede a když máme zájem, ochotně s námi texty posouvá k pokud možno jejich nejlepší podobě.
Když jsme probírali slohový útvar - úvahu, místo pouhého napsání úvahy, ve skupinách jsme o tématu, které jsme si vybrali z myšlenkové mapy na tabuli, debatovali a následně vymýšleli formu, jakou dané téma představíme (formy se vymysleli nejrůznější - od moderované debaty až po krátké divadelní představení).
V hodinách literatury na začátku vždy paní Julíčková poutavě povídá o tématu dané hodiny - většinou o konkrétním díle či autorovi, případně o období v historii literatury a poté si čteme ukázky.
Když zrovna probíráme nějaké dramatické dílo, proběhne i “scénické čtení” - při probírání Voskovce a Wericha jsme společně se spolužákem ostatním scénicky přečetli jeden z jejich dramatických textů a všichni jsme se u toho řádně nasmáli, včetně paní profesorky.
Hodiny tvůrčího psaní jsou vlastně takový rozšířený sloh, kde je méně žáků a práce je tak více koncentrovaná, více do hloubky. Každou hodinu zkoušíme různé umělecké styly, jak správně vypointovat příběh a spoustu dalšího, je to zkrátka další skvěle strávený čas spolu:).

Jsme spolu už pět let, ale začátky nebyly tak moc idylické:). V primě jsme byli hodně upovídaná třída a někdy už to prostě nešlo a tak se párkrát stalo (snad jenom dvakrát, možná i jednou, ale doteď si to pamatuju), že paní Julíčková místo toho, aby nás překřikovala a učila nás něčemu a co jsme v tu chvíli hloupě neměli zájem, tak prostě z hodiny odešla. Účinek to mělo okamžitý. Cítil jsem se fakt blbě a došlo mi, že jsme se nezachovali vůbec férově a paní profesorka nás takhle naučila o vzájemném respektu.

Zpět na seznam kandidátů

Stříbrní partneři

Zlatý mediální partner

 

Partneři 2022/2023

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
CK2
ČMOS PŠ
EKO KOM a.s.
Berchtold
Alkom
ČT edu
MP Education
Hlavní město Praha
Efko

Mediální partneři 2022/2023

Dětská tisková agentura
ČT: D
Právo
Týdeník školství
Adam.cz
řízení školy
České novinky
Amos vision