Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okres Zlínná nad Vláří
Štítná nad Vláří 417
76333
Štítná nad Vláří-Popov
Zlínský kraj
Přihláška kompletní
Charakteristika
Paní učitelka Chromíková
Paní učitelka Chromíková je výrazná osoba vzhledem i osobností. Pro nás, žáky, je důležitější její osobnost. Paní učitelka je hodná, milá, vtipná, ale také spravedlivá a někdy, když je potřeba, přísná. Díky těmto svým vlastnostem zvládá bravurně učit a vycházet s různými typy tříd. My, sedmáci, patříme mezi ty třídy, které občas potřebují přitáhnout uzdu. Paní učitelka dokáže s nadhledem zvládat i vyhrocenější situace, kdy se „rozjedeme“, vykřikujeme, jsme hluční a otravní. Naopak ale také vycítí, kdy potřebujeme povzbudit a pochválit. Co naši paní učitelku dokáže vytočit, je naše lenost. To pak zkouší různé způsoby, jak nás vybičovat k aktivitě.
Z její výuky je jasné, že svým oborům, češtině a dějepisu, rozumí a že ji moc baví. Nedávno nám například zprostředkovala rozhovor s paní Erbenovou, přeživší holocaustu. Což byl neuvěřitelný zážitek. V minulém roce díky ní vznikla v naší třídě redakce časopisu, který už druhý rok vydáváme. Naše paní učitelka je velice aktivní, pořádá různé besedy, zařizuje výlety pro druhý stupeň např. do Osvětimi, Orlího hnízda a motivuje nás, abychom se zapojili do charitativních akcí např. sbírka Krabice od bot.
I když není naší třídní učitelkou, chováme se k ní, jako by byla. Máme k ní důvěru.
Příhoda
Vždycky jsem obdivoval, jak moc nás dokázala paní učitelka v hodinách dějepisu vtáhnout do děje. Každá hodina navazovala na tu předchozí a bylo pro ni vždy důležité, abychom dané historické události vnímali v souvislostech. Proto nám jednou sdělila, že má v hlavě už dlouho myšlenku, abychom nějak zaznamenali příběhy lidí z naší obce, kteří byli v 50. letech 20. století stíhaní komunisty. Několik rodin bylo rozděleno kvůli řádění tajné policie. Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou filmu. Našli jsme dvě pamětnice, které nám ochotně vypověděly osudy jejich rodin. Ukázaly nám jejich fotografie a novinové články, které měly uchované z té doby. Místní historik zasadil povídání pamětnic do širšího kontextu a pomohl nám se v této problematice zorientovat. Nakonec z toho všeho vznikl asi půlhodinový dokument, který jsme představili našim spolužákům a paní učitelka ho používá jako výukový materiál.
O několik měsíců později se ozvali paní učitelce ze spolku, který spravuje uherskohradišťskou věznici. Ta hrála v našem dokumentu zásadní roli, jelikož byla veřejně známá svými krutými podmínkami. Měli zájem se setkat s tvůrci a promítnout náš film. A tak se náš dokument dostal až na filmové plátno. Při slavnostním představení rekonstrukce věznice, která dnes slouží jako smutná památka na minulý režim, se v uherskohradišťském kině promítal náš dokument. Měli jsme z toho velkou radost. Nicméně bez paní učitelky, která u nás vždycky stála a pomáhala nám se vším, co bylo třeba, bychom nikdy nic podobného nezvládli udělat.
https://zlin.rozhlas.cz/dvojice-zaku-osme-tridy-natocila-dokument-o-osudech-lidi-ktere-mucili-8938581